top of page

BIOGRAPHY

TOLGA PAMiR

 

 

Tolga, kıtalar arası konumu ve denizlerle çevrili bir ülke, Türkiye'de, denizle iç içe doğmuş diyebiliriz. Çocukluk döneminde dede ve babaannesi ile yaz aylarını geçirdiği Tuzla/Istanbul yelkenle ilk tanışma noktası. Mehmet Hoca ve Ali Reis, beraber büyüdüğü arkadaşları gibi, denize ve yelkene olan tutkusunun, saygısının, yakınlığının, sevgisinin ilk adımlarının mimarları olmuş.

Tolga 30 yaşına kadar Offshore/Açık Deniz yarışçılığı hakkında herhangi bir tecrübesi bulunmamasına rağmen 2001 Vendee Globe yarışı sayesinde çalıştığı reklam ajansında okyanus rüzgarlarının esintileri ile ekran başında tanışmış. 

2005 yılında bu branşın merkezi Fransa'ya taşınma kararı alan Tolga, takip ettiği dünya denizcilerinin programlarını ve calışmalarını inceledikten sonra, projelerini ve hedeflerini yapılandırarak kariyerine devam etmiştir.

2011 yılında dünyaca ünlü mitik Atlantik aşırı yarış MiniTransat katılımıyla ilk ve tek Türk denizcisi olarak ilk Atlantik solo geçişini tamamlayan Tolga, daha sonra Elit Açık Deniz Fransa Şampiyonası'nda 3 sezon ve Transat AG2R La Mondiale, IMOCA 60 sınıfında Transat Jacques Vabre gibi önemli yarışlara katılmış tek Türk sporcusu olarak kariyerine devam etmiştir.

Fransa'da 17 yıl süresince bir çok proje gerçekleştiren Tolga, 50 000 deniz milinin üzerinde yarış tecrübesi ile Türkiye'nin en tecrübeli Offshore denizcisidir. 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye Yelken Federasyonu'nun AçIk Deniz branşını geliştirmek ve yönetmek üzere Türkiye'ye dönüş yapan Tolga, solo ve duo sınıflarında iki Türkiye Turu Rekoru'nun sahibidir.

Eşi Stephanie Jadaud ve oğlu Doa ile Bodrum'da yaşayan Tolga, yelken sporu yarış ve proje yönetimi danışmanlığı, yelken sporu sponsorluk ve marka iletişimi hizmeti, team building ve motivasyon konuşmacılığı hizmetlerini profesyonel olarak sürdürmektedir. 2028 yılında Vendee Globe Solo Dünya Turu yarışı hazırlıklarına devam eden Tolga, boş zamanlarında çocukluk yaşlardan beri devam ettiği windsurf, kite surf ve wingfoil dallarında da deniz ve yelken sporlarına devam etmektedir.

IMG_2718.JPG
4

Atlantik Geçişi

2011/2016/2019/2022

2

Türkiye Turu

Rekoru

2021/2022

STATISTICS

Katıldığı uluslararası yarış sayısı

42

Atlantik geçişi

4

Sahip olduğu rekorlar

2

Yarışlarda katettiği toplam deniz mili

51 000

Projeleri süresince denizde geçirdiği gün

830

Projeleri süresince harcadığı kalori

3.4 M

Projeleri süresince kullandığı su miktarı

2 905 L

Projeleri süresince uyku süresi

4 150 h
DSCN7481.JPG
bottom of page